چاپ        ارسال به دوست

ناسا قراردادی 2.8 میلیارد دلاری با بوئینگ امضا می‌کند

تاریخ درج خبر:15/04/1393

به گزارش خبرنگار مهر از استرالیا، شواهد نشان می دهد که آژانس هوایی ایالات متحده، از شرکت بوئینگ درخواست آغاز فرایند ساخت راکت برای سفر به عمق فضا را داده است. ناسا تایید کرده که قراردادی به ارزش 2.8 میلیارد دلار برای مراحل اولیه سیستم ارسال فضایی منعقد کرده است.این بزرگترین قرارداد ناسا تاکنون است و در صورت تکمیل، ایالات متحده را بار دیگر در صدر دارندگان تکنولوژی سفینه های فضایی قرار می دهد. در حال حاضر، ایالات متحده کاملا به رقیب دیرینه و اصلی خود یعنی روسیه متکی است.

در گزارشی از ناسا درباره سیستم ارسال فضایی آمده است: سیستم ارسال فضایی ناسا یک سفینه پیشرفته و با قابلیت حمل بار بسیار بالا است که قابلیت هایی جدیدی برای تحقیقات علمی و اکتشافات انسان در در فضای بسیار دورتر از محدوده ی گردش زمین را ایجاد می کند.این سیستم به ایالات متحده ابزاری ایمن، قابل اتکا و مفید برای رسیدن به فضای خارج از مرز های در دسترس می دهد و در های جدیدی را برای کشف نقاط بکری از فضا را باز می کند. سیستم ارسال فضایی یا به صورت اختصاری SLS، سفینه ی فضایی چند منظوره ی اوریون و همچنین بار، تجهیزات و آزمایشات مهم را با خود به عمق فضا حمل خواهد کرد.سفینه فضایی اوریون توانایی حمل انسان تا سقف 4 نفر را در سفر های فضایی بلندمدت دارد، دارای دو بخش خدمه و تجهیزات است و برای افزایش قابل ملاحظه ی ایمنی فضانوردان، مجهز به یک سیستم قطع ارسال است.

ویرجینیا بارنس عضو بوئینگ در این باره گفت: تیم های اجرایی ما تمام توان خود را برای اطمینان از ساخت ایمن، قابل اتکا و به موقع SLS، که بزرگترین سیستم ارسال صفینه تا زمان حال است، به کار گرفته اند. ما برای ماموریت ناسا برای کشف عمق فضا مشتاق هستیم و این یک ماموریت خصوصی و همچنین یک تعهد ملی است.

این یک خبر خوب برای مشتاقان فضا نه تنها در ایالات متحده، بلکه در سراسر جهان است. توسعه این پروژه پس از تکمیل فرایند بررسی دقیق طرح، که آخرین فاز ارزیابی پیش از تولید است، انجام می شود.بعد از 53 سال این اتفاق می افتد که آژانس فضایی ایالات متحده، برنامه ای را برای کشف اعماق فضا در دستور کار خود قرار می دهد. گزارش ها حاکی از آن است که ناسا دومین ساختار و ساختار نهایی سیستم ارسال فضایی را نهایی کرده و برنامه ی ارسال آن را دارد و این راکت دو مرحله ای، 384 فوتی و 6.5 میلیون پوندی، از نمونه اول آن بزرگ تر و قوی تر است و برد بالاتر با موتورهای پیشرفته ی J-2X با تقویت کننده، و توانایی حمل بار تا 143 تن را دارد.این سیستم ارسال، بزرگترین و بهترین سیستم موجود خواهد بود و تا سال ها نیاز فضایی ایالات متحده را برطرف می کند.

منبع خبر: خبرگزاری مهر


٠٨:٢٥ - 1393/04/15    /    شماره : ٧٠٢    /    تعداد نمایش : ٣٩١ تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده سامانه‏ های ماهواره می باشد