معرفی پژوهشکده سامانه های ماهواره

این پژوهشکده هم‌اکنون با نام پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، مسئولیت راهبری فعالیت‌های حوزه ماهواره‌ای کشور را عهده­دار است. از عمده وظایف این پژوهشکده می‌توان به اجرای طرح‌های پژوهشی، کاربردی و توسعه‌ای در علوم و فناوری فضایی و طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی اشاره داشت. به عبارتی دیگر، فعالیت‌ها و اهداف پژوهشکده در دو حوزه اصلی;

1. پروژه­های ماهواره‌های سنجشی

2. پروژه­های ماهواره‌های مخابراتی

تعریف شده و بصورت عملیاتی در حال انجام می‌باشد. این پژوهشکده به عنوان بازوی فنی پژوهشگاه فضایی ایران عهده دار و متولی مدیریت، نظارت و انجام کلیه امور مربوط با سامانه‌های ماهواره در سطح کشور بوده و در راستای ایجاد بستر مناسب پروژه‌های تحقیقاتی و به دنبال همکاری پژوهشی با دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی، در انجام و یا نظارت پروژه‌های دانشگاهی نیز همکاری دارد. این پژوهشکده در راستای انجام وظایف و ماموریت‌های پژوهشی خود، مفتخر به همکاری متخصصین، پژوهشگران و تعدادی اعضای هیئت علمی در رشته‌های هوافضا، مکانیک، مخابرات، برق و الکترونیک، سنجش از دور، کامپیوتر، صنایع و مدیریت صنعتی و سایر علوم مرتبط می‌باشد.

استقرار ماهواره در مدار ژئو امتیازات زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت. از این بین می­توان به پشتیبانی از سرویس‌های اقتصادی و انتقال داده و از آن مهم‌تر، حفظ نقاط مداری استراتژیک اشاره کرد. داشتن ماهواره‌ای ملی در این مدار می‌تواند کشور را تا حد بسیار خوبی از وابستگی ماهواره‌ای به سایر کشورها برهاند. علاوه بر این، خطر قطع یا ممانعت از دسترسی به ماهواره می­تواند نقش بسیار مخربی بر تراکنش­های بانکی و هر سیستم ماهواره­ای دیگر داشته باشد که می‌تواند تهدیدی برای امنیت ملی به شمار آید. وجود ماهواره‌ ملی در مدار ژئو می­تواند این خطر بالقوه را تا حد قابل قبولی کاهش دهد. همچنین نقاط مداری استراتژیک کشورمان، ایران در مدار ژئو تنها با فرستادن ماهواره در این مدار حفظ می­شوند و از دست دادن آن­ها به مثابه از دست رفتن بخشی از خاک کشور در فضا می­ماند و می­تواند نقش به­سزایی در حفظ تمامیت ارضی کشور داشته باشد. دست­یابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ از دیر باز به عنوان یکی از اهداف استراتژیک کشور مطرح بوده است. پس از تاسیس سازمان فضایی ایران‏، این مهم به عنوان یکی از وظایف این سازمان تعیین شده است و متعاقبا سازمان فضایی ایران همواره در این راستا گام برداشته است. پیچیدگی‌ها و دانش فنی بالای مورد نیاز برای طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره زمین آهنگ باعث می­شود تا رسیدن به چنین توانایی­ برای کشور دور از دسترس به نظر برسد. از این رو دستیابی به  نقشه راه و برنامه ای راهبردی می­تواند کمک شایانی در این مسیر باشد. بنابراین سعی بر آن شد سندی راهبردی برای دست‌یابی به  نخستین ماهواره مخابراتی عملیاتی جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان "سند راهبردی دست­یابی به ماهواره‌های مخابراتی GEO در افق 1404" تدوین شود. ماموریت این پروژه بررسی الزامات، امکان‌سنجی و تعین ماهواره زمین­آهنگ نقطه‌ مرجع و ایستگاه‌های زمینی مربوط به آن و تدوین سند راهبردی بر مبنای تعیین مشخصات نقطه مرجع و نقاط میانی با افق سال 1404 است.

کاربری‌های مهم این سند عبارتند از :

·       معرفی ماهواره‌ای تحت عنوان ماهواره نقطه مرجع دست‌یابی به مدار ژئو

·       شناسایی گلوگاه­های دستیابی به مدار ژئو

·       معرفی زیر‌ ساخت‌های موجود و مورد نیاز کشور برای دست‌یابی به مدار ژئو

·       تبیین راهبرد دست‌یابی به نقطه‌ی مرجع میانی با معرفی ماهواره‌هایی به عنوان ماهواره‌های نقاط میانی

·       ارزیابی و تدوین فنآوری در زیر‌سامانه‌های ماهواره زمین­آهنگ

·       تبیین راهبرد ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم جهت دست‌یابی به تکنولوژی‌های گلوگاهی هر یک از زیر‌سامانه‌های ماهواره زمین­آهنگ

·       تبیین راهبرد ایجاد زیر‌ساخت‌های فراهم‌آوری ایستگاه‌های زمینی ماهواره‌های زمین­آهنگ

 

از دیگر اقدامات این پژوهشکده به توسعه زیرساخت‌ها و ابزارهای حوزه سامانه‌های ماهواره می‌توان اشاره داشت که در این راستا تجهیز مرکز آزمون، تجمیع و یکپارچه‌سازی به عنوان بستری آزمایشگاهی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی سامانه‌های ماهواره و همچنین تهیه یک نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای در حاشیه انجام پروژه‌های ساخت ماهواره در پژوهشکده در حال انجام می‌باشد.

 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده سامانه‏ های ماهواره می باشد