1. تهیه نرم افزار شبیه ساز رایانه‌ای

با عنایت به اینکه نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای می‌تواند ابزار مفیدی برای تست سیستم‌های ماهواره‌ها به هنگام طراحی و قبل از قرار گرفتن در مدار محسوب شود و از سوی دیگر این گونه شبیه‌سازی‌ها می‌توانند به عنوان وسیله‌ای برای آموزش پرسنل ایستگاه زمینی و یا استفاده در این ایستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرند، متخصصان این پژوهشکده به منظور تهیه نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای همت گمارده‌اند. از این طریق زمینه مناسبی برای انجام تحقیقات آتی بر روی سیستم­های کنترل، هدایت و ناوبری، دوربین و تجهیزات دیگر آماده خواهد شد. شبیه­سازی در اصطلاح خاص این پروژه به بیان و تشریح رفتار و عملکرد یک وسیله فضایی در حین ماموریت خود اطلاق می‌شود. این شبیه­سازها، به شبیه‌سازی مدلی واقعی از ماهواره و ایستگاه زمینی می‌پردازد که این نوع فرآیند توسعه­ای، زیرساخت صحه‌گذاری نرم­افزار یا نرم­افزار در حلقه نامیده می­شود.

هدف از شبیه­سازهای نرم­افزاری در عملکردهای فضایی، صحت‌سنجی بخش­های فضایی و زمینی قبل و بعد از پرتاب ماهواره است.

ماموریت مهم نرم‌افزار در حلقه، مواجه شدن با سناریوهای ناشناخته‌ای است که قبل از پرتاب قابل تست نیستند. این پروژه در واقع شرایط خاص ماموریت را قبل از انجام هزینه‌های کلان و پرتاب ماهواره شبیه‌سازی می‌کند.

مدل‌ارکان اصلی در شبیه‌ساز ماهواره شامل موارد زیر است:

ü    اتمسفر و محیط فضا

ü    نرم افزار روی برد

ü    زیرسامانه پیشرانش

ü    زیرسامانه کنترل وضعیت و موقعیت

ü    ایستگاه زمینی

ü    مکانیزم­های ماهواره

ü    دیگر زیرسامانه­ها نظیر توان الکتریکی، حرارت ، محموله و مخابرات

 

در این پروژه شبیه‌سازی زیرسامانه‌های مختلف ماهواره شامل پیشرانش، توان، حرارت، سازه و مکانیزم، کنترل، مخابرات و سامانه نرم‌افزاری کنترلی شبیه‌ساز و رابط‌های نرم‌افزاری مربوطه در یک محیط مجازی  ترکیب Matlab و C++ انجام می‌شود. در واقع سامانه‌ نرم‌افزاری کنترلی شبیه‌ساز، تا حدی نقش ایستگاه زمینی ماهواره و بستر تست زیرسیستم‌های مختلف در شرایط خاص را بازی می‌کند. رابط‌های نرم‌افزاری نیز شامل رابط گرافیکی کاربر و محیط مجازی فضا و ماهواره است. همچنین در این فعالیت، شبیه‌سازی‌های مربوطه برای فازهای مختلف عملیات یک ماهواره مخابراتی در مدار GEO انجام می‌شود.

2. مرکز آزمون، تجمیع و یکپارچه سازی

این مرکز با مساحت تقریبی 400 متر مربع بخش‌های انبار قطعات و تجهیزات،اتاق تمیز، مرکز اخذ و ارتباطات ماهواره‌ای و آزمایشگاه (الکترونیک، حرارت، ... )را در خود جای داده است.

اتاق تمیز پژوهشکده سامانه‌های ماهواره با مساحت تقریبی 22 متر مربع و با کلاس 100000 ، فضای مناسبی برای تجمیع و تست ماهواره‌های کوچک میباشد. علاوه بر این آزمون‌های ضروری برای تایید قطعات فضایی نیز در این محیط انجام می‌شود. مشخصات

 

مرکز اخذ داده و ارتباطات ماهواره‌ای:

در حال حاضر دو مجموعه تجهیزات برای مرکز اخذ داده و ارتباطات ماهواره وجود دارد.

1. سیستم گیرنده داده های هواشناسی

این ایستگاه قادر است تا تصاویر و داده‌های هواشناسی ارسالی از سرویس EUMETCAST را دریافت کند. این سرویس توسط سازمان EUMETSAT متعلق به اتحادیه اروپا ارائه شده و به صورت شبانه روزی تصاویر و اطلاعات مربوط به ماهواره‌های هواشناسی مهم و فعال را از طریق ایستگاه‌های زمینی دریافت و با تاخیر زمانی کمتر از 5 دقیقه از طریق شبکه ای از ماهواره‌های GEO در اختیار سازمانهای هواشناسی کشورهای عضو و مراکز علمی و تحقیقاتی و سایر کاربران خاص در سراسر جهان بازپخش می‌نماید.

 

2. سیستم دریافت و ارسال در باند UHF و VHF

این بخش شامل یک ایستگاه ثابت و یک ایستگاه متحرک می‌باشد. ایستگاه ثابت قابلیت رهگیری و دریافت اطلاعات ماهواره¬های مدار پایین را دارد و شامل دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار می‌باشد. بخش سخت افزار شامل آنتن‌ها، کنترل کننده های آنتن، رادیو (گیرنده های زمینی) و رابط‌های رایانه‌ای و کابل‌های ارتباطی است. بخش نرم افزار نیز شامل چند نرم‌افزار است که رد زمینی ماهواره را با استفاده از اطلاعات TLE‌ ترسیم کرده و علاوه بر نمایشِ آن، فرامین لازم برای جهتگیری آنتن‌ها بسوی ماهواره را صادر می‌کند. رادیو نیز بر اساس فرکانس‌های داده شده سیگنال های ماهواره مورد نظر را دریافت می‌کند.

 

ایستگاه متحرک علاوه بر امکان دریافت داده، توانایی ارسال فرمان در باندهای فوق را دارد. این مجموعه ابزار مناسبی برای استفاده در پروژه های دانشجویی و تحقیقاتی است.


 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده سامانه‏ های ماهواره می باشد