تهیه نرم افزار شبیه ساز رایانه‌ای

با عنایت به اینکه نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای می‌تواند ابزار مفیدی برای تست سیستم‌های ماهواره‌ها به هنگام طراحی و قبل از قرار گرفتن در مدار محسوب شود و از سوی دیگر این گونه شبیه‌سازی‌ها می‌توانند به عنوان وسیله‌ای برای آموزش پرسنل ایستگاه زمینی و یا استفاده در این ایستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرند، متخصصان این پژوهشکده به منظور تهیه نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای همت گمارده‌اند. از این طریق زمینه مناسبی برای انجام تحقیقات آتی بر روی سیستم­های کنترل، هدایت و ناوبری، دوربین و تجهیزات دیگر آماده خواهد شد. شبیه­سازی در اصطلاح خاص این پروژه به بیان و تشریح رفتار و عملکرد یک وسیله فضایی در حین ماموریت خود اطلاق می‌شود. این شبیه­سازها، به شبیه‌سازی مدلی واقعی از ماهواره و ایستگاه زمینی می‌پردازد که این نوع فرآیند توسعه­ای، زیرساخت صحه‌گذاری نرم­افزار یا نرم­افزار در حلقه نامیده می­شود.

هدف از شبیه­سازهای نرم­افزاری در عملکردهای فضایی، صحت‌سنجی بخش­های فضایی و زمینی قبل و بعد از پرتاب ماهواره است.

ماموریت مهم نرم‌افزار در حلقه، مواجه شدن با سناریوهای ناشناخته‌ای است که قبل از پرتاب قابل تست نیستند. این پروژه در واقع شرایط خاص ماموریت را قبل از انجام هزینه‌های کلان و پرتاب ماهواره شبیه‌سازی می‌کند.

مدل‌ارکان اصلی در شبیه‌ساز ماهواره شامل موارد زیر است:

  • اتمسفر و محیط فضا
  • نرم افزار روی برد
  • زیرسامانه پیشرانش
  • زیرسامانه کنترل وضعیت و موقعیت
  • ایستگاه زمینی
  • مکانیزم­های ماهواره
  • دیگر زیرسامانه­ها نظیر توان الکتریکی، حرارت ، محموله و مخابرات

در این پروژه شبیه‌سازی زیرسامانه‌های مختلف ماهواره شامل پیشرانش، توان، حرارت، سازه و مکانیزم، کنترل، مخابرات و سامانه نرم‌افزاری کنترلی شبیه‌ساز و رابط‌های نرم‌افزاری مربوطه در یک محیط مجازی  ترکیب Matlab و C++ انجام می‌شود. در واقع سامانه‌ نرم‌افزاری کنترلی شبیه‌ساز، تا حدی نقش ایستگاه زمینی ماهواره و بستر تست زیرسیستم‌های مختلف در شرایط خاص را بازی می‌کند. رابط‌های نرم‌افزاری نیز شامل رابط گرافیکی کاربر و محیط مجازی فضا و ماهواره است. همچنین در این فعالیت، شبیه‌سازی‌های مربوطه برای فازهای مختلف عملیات یک ماهواره مخابراتی در مدار GEOانجام می‌شود.

 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده سامانه‏ های ماهواره می باشد