مرکز آزمون، تجمیع و یکپارچه سازی

این مرکز با مساحت تقریبی 400 متر مربع بخش‌های انبار قطعات و تجهیزات،اتاق تمیز، مرکز اخذ و ارتباطات ماهواره‌ای و آزمایشگاه (الکترونیک، حرارت، ... )را در خود جای داده است.

اتاق تمیز پژوهشکده سامانه‌های ماهواره با مساحت تقریبی 22 متر مربع و با کلاس 100000 ، فضای مناسبی برای تجمیع و تست ماهواره‌های کوچک میباشد. علاوه بر این آزمون‌های ضروری برای تایید قطعات فضایی نیز در این محیط انجام می‌شود.

مشخصاتمرکز اخذ داده و ارتباطات ماهواره‌ای:

در حال حاضر دو مجموعه تجهیزات برای مرکز اخذ داده و ارتباطات ماهواره وجود دارد.

1. سیستم گیرنده داده های هواشناسی

این ایستگاه قادر است تا تصاویر و داده‌های هواشناسی ارسالی از سرویس EUMETCAST را دریافت کند. این سرویس توسط سازمان EUMETSAT متعلق به اتحادیه اروپا ارائه شده و به صورت شبانه روزی تصاویر و اطلاعات مربوط به ماهواره‌های هواشناسی مهم و فعال را از طریق ایستگاه‌های زمینی دریافت و با تاخیر زمانی کمتر از 5 دقیقه از طریق شبکه ای از ماهواره‌های GEO در اختیار سازمانهای هواشناسی کشورهای عضو و مراکز علمی و تحقیقاتی و سایر کاربران خاص در سراسر جهان بازپخش می‌نماید.

2. سیستم دریافت و ارسال در باند UHF و VHF

این بخش شامل یک ایستگاه ثابت و یک ایستگاه متحرک می‌باشد. ایستگاه ثابت قابلیت رهگیری و دریافت اطلاعات ماهواره¬های مدار پایین را دارد و شامل دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار می‌باشد. بخش سخت افزار شامل آنتن‌ها، کنترل کننده های آنتن، رادیو (گیرنده های زمینی) و رابط‌های رایانه‌ای و کابل‌های ارتباطی است. بخش نرم افزار نیز شامل چند نرم‌افزار است که رد زمینی ماهواره را با استفاده از اطلاعات TLE‌ ترسیم کرده و علاوه بر نمایشِ آن، فرامین لازم برای جهتگیری آنتن‌ها بسوی ماهواره را صادر می‌کند. رادیو نیز بر اساس فرکانس‌های داده شده سیگنال های ماهواره مورد نظر را دریافت می‌کند.

ایستگاه متحرک علاوه بر امکان دریافت داده، توانایی ارسال فرمان در باندهای فوق را دارد. این مجموعه ابزار مناسبی برای استفاده در پروژه های دانشجویی و تحقیقاتی است. 

آزمایشگاه:

آزمایشگاهِ مرکز تجمیع و یکپارچه سازی با برخورداری از تجهیزات مدرن الکترونیکی و اندازه‌گیری فضای مناسبی را در اختیار اعضای زیرسیستم‌های مختلف قرار داده است تا به توسعه مدل‌های مورد نظر از اجزای زیرسیستم‌های خود بپردازند. این فضا که که بالغ بر 250 متر مربع می‌باشد در اختیار زیرسیستم‌های حرارت، پردازش، توان الکتریکی و مخابرات قرار گرفته است.

تجمیع مدل مهندسی و انجام آزمون‌های عملکردی یر روی مدل مهندسی ماهواره‌ها نیز در قسمت خاصی از آزمایشگاه انجام می‌شود که بالغ 60 متر مربع وسعت داشته و امکانات لازم برای مونتاژ بردهای الکترونیکی، اجرای سیم‌بندی و آزمون‌های عملکردی فراهم می‌باشد.

 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده سامانه‏ های ماهواره می باشد